Istnieje kilka przyczyn, z powodu których kot nie chce sikać do kuwety. Zazwyczaj to problem behawioralny, ale może również mieć również podłoże zdrowotne.
Znaczenie terenu przez kocury
Kocury mają w zwyczaju znaczyć swój rewir moczem. Obsikują wówczas strategiczne punkty w mieszkaniu. Niestety ich mocz ma wyjątkowo intensywny zapach, który trudno jest wytrzymać. Kastracja kocura zwykle rozwiązuje ten problem, a przynajmniej niweluje intensywną woń moczu.
Wabienie samców przez kotki podczas rui
Kotka, która jest w rui stara się przywabić potencjalnych partnerów. Robi to pozostawiając ślady moczu na różnych przedmiotach w swoim otoczeniu. I w tym przypadku rozwiązaniem jest kastracja.
Nieodpowiedni żwirek dla kota
Zdarza się, że futrzakowi nie odpowiada żwirek dla kota, który sypiemy do kuwety. Może drażnią go w łapy zbyt duże granulki, albo przeszkadza mu jego zapach? Musimy wymienić żwirek na inny.
Kuweta dla kota stoi w nieodpowiednim miejscu
W tak intymnej sytuacji, jak załatwianie potrzeb fizjologicznych, kot lubi mieć spokój i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli kuweta dla kota stoi w miejscu, które mu tego nie zapewnia, może jej unikać.
Kot ma złe skojarzenia związane z kuwetą
Gdy podczas korzystania z kuwety, kota nagle coś bardzo przestraszy, może przestać z niej korzystać. Oczywiście musi być to silne przeżycie, by negatywne skojarzenia się utrwaliły. Niestety, rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe. Trzeba bowiem, zmienić negatywne uwarunkowanie.
Rywalizacja między kotami
Jeśli w domu jest kilka kotów, najsłabszy z nich może być tak zdominowany, a nawet zastraszony przez inne, że boi się załatwiać we wspólnej kuwecie. W takiej sytuacji można spróbować dostawić kilka dodatkowych kuwet. Niestety, nie zawsze to działa. W skrajnych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest znalezienie dla prześladowanego osobnika nowego domu.
Stres u kota
W wielu sytuacjach stresowych kot zaczyna sikać gdzie popadnie. Szczególnie, przy długotrwałym stresie. Wspomniana wyżej rywalizacja również jest sytuacją stresogenną, ale jego przyczyny mogą być bardzo różne: remont mieszkania, kłótnie między członkami rodziny, pojawienie się obcego kota w bloku, itd. Gdy zlikwidujemy przyczyny stresu, problem powinien zniknąć.
Choroby dróg moczowo-płciowych u kota
One również mogą być przyczyną tego, że kot sika poza kuwetą. Jedynym rozwiązaniem jest podjęcie leczenia.
Kocia starość
No cóż, u starszych kotów może pojawić się problem nietrzymania moczu. Na to już nic nie możemy poradzić.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zdarza mi się, że moja młodsza kotka załątwia swoje potrzeby poza kuwetą. Nie zdarza się to często, ale zawsze jest to związane z tym, że w kuwecie jest brudno (kiedy np. jestem cały dzień poza domem i nie mogę posprzątać).
OdpowiedzUsuńTak. Nie napisałem o tym, ale to również może być przyczyną tego, że kot robi siusiu poza kuwetą. Miałem kiedyś kota, który właśnie taki był czyścioszek. Trzeba było mu sprzątać kuwetę bardzo regularnie – do brudnej nie wchodził.
UsuńMój kot nie ma tutaj wyżej wymienionych i w komentarzach problemów, po prostu cieszt się dobrym zdrowiem i to jest najważniejsze😷
OdpowiedzUsuńBardzo madry artykol. Napisalam tez troche na ten temat: http://kotowilk.blogspot.co.uk/2016/07/co-zrobic-gdy-kot-nie-sika-do-kuwety-i.html?m=1
OdpowiedzUsuńMoze komus pomoze. Pozdrawiam.