Układ krwionośny spełnia bardzo ważną role w organizmie kotów i wszystkich innych zwierząt – transportuje tlen z płuc do tkanek i dwutlenek węgla z tkanek do płuc, rozprowadza substancje odżywcze, hormony i wiele innych potrzebnych do życia związków. Koci układ krwionośny składa się z tych samych elementów, co układy krwionośne innych ssaków: z serca oraz z żył i tętnic, które tworzą dwa obiegi, mały i duży.
Serce kota
Kocie serce bije około 140-160 razy na minutę. Zbudowane jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej sercowej, która różni się od tych, tworzących mięśnie szkieletowe i ściany innych narządów wewnętrznych.
Jak u wszystkich ssaków, serce kota składa się z dwóch komór i dwóch przedsionków, dzięki czemu krew utlenowana nie miesza się z krwią odtlenowaną. Cecha ta w istotny sposób podnosi sprawność organizmu oraz aktywność zwierzęcia. Jest również typowa dla wszystkich zwierząt stałocieplnych.
Krążenie krwi w organizmie kota
Na koci układ krążenia składają się, jak to już na początku wspomniałem, dwa obiegi – mały i duży. Zacznijmy od małego. Odtlenowana krew wypływa z prawej komory serca poprzez prawy przedsionek i płynie dwoma tętnicami płucnymi, prawą i lewą do prawego i lewego płata płuc.
W płucach tętnice te rozgałęziają się coraz bardziej aż do maleńkich naczyń włosowatych, które oplatają pęcherzyki płucne. Tam dochodzi do wymiany gazowej. Dwutlenek węgla przechodzi do pęcherzyków płucnych, a tlen do krwi. Utlenowana krew płynie żyją płucną poprzez lewy przedsionek do lewej komory serca.
Bogata w tlen krew opuszcza następnie serce i trafia do dużego obiegu. Najpierw trafia do aorty główniej, które rozgałęzia się na mniejsze tętnice, te rozgałęziają się na tętniczki, a te z kolei na naczynia włosowate we wszystkich narządach ciała. Tam następuje kolejna wymiana gazowa – tlen do narządów, dwutlenek węgla do krwi.
Naczynia włosowate w narządach ciała przechodzą w drobne żyłki, które łączą się stopniowo w coraz większe żyły, te zaś w żyłę główną, która dochodzi do prawego przedsionka serca. Z niego odtlenowana krew wpływa do prawej komory serca.
Zdjęcie: Fotolia.com
Właśnie dzisiaj natrafiłam na twojego bloga, jest świetny! Bardzo kocham koty, przepadam za nimi, na reście znalazłam stronkę dla siebie! :D
OdpowiedzUsuńDzięki, cieszę się, że ci się podoba :)
UsuńDołączam się, od miesiąca mam kota i ten blog jest moim głównym i ulubiony źródłem informacji! pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt! ;-)
OdpowiedzUsuń