Waleriana jest środkiem naturalnym i stosunkowo uniwersalnym. Mogą jej używać zarówno ludzie, jak i mruczki właśnie. Nie każdy bowiem futrzak jest zwolennikiem kocimiętki, osławionej jako najlepszy środek pobudzający i wprowadzają w stan euforii dla kotów. Czasem nie odpowiada zwierzakom zapach albo działanie. W końcu każdy mruczek jest inny i ma odmienne zapotrzebowania, a także gust. Niektóre pupile po prostu nie lubią kocimiętki i już. Wówczas waleriana okazuje się doskonałym zastępnikiem. Ma nawet szersze od kocimiętki działanie. Może wprowadzić zwierzaka w stan radosnego uniesienia, czyli trochę go „odurzyć”, ale także stosuje się ją w charakterze środka uspokajającego (tak samo jak u ludzi). Waleriana pomoże nam też przyciągnąć kocią uwagę do drapaka albo zabawki.
▼
▼
czwartek, 17 grudnia 2020
czwartek, 10 grudnia 2020
Jak pomóc kotom wolno żyjącym przetrwać zimę?
Zima to pora roku, kiedy bezdomnym zwierzakom jest najtrudniej. Wysokie mrozy, brak pożywienia, brak ciepłego kąta, a nawet wody do picia to problemy, z którymi muszą się mierzyć każdego dnia. Takie mruczki są oczywiście bardziej przystosowane do ciężkich warunków niż nasze domowe pupile, ale to nie oznacza, że poradzą sobie w każdej sytuacji. Czasami bez naszej pomocy są po prostu bez szans, zwłaszcza jeśli paskudna lub wyjątkowo mroźna pogoda utrzymuje się przez dłuższy czas. Wiele zwierzaków przeszukuje wtedy śmietniki i zaczaja się w pobliżu ludzkich domów, ale nawet to nie jest gwarancją, że znajdą coś do jedzenia albo jakiś cieplejszy kąt. Jak zatem możemy pomóc wolno żyjącym kotom przetrwać zimę?
wtorek, 1 grudnia 2020
Jak koty rozpoznają ludzi?
Chyba każdy zastanawiał się kiedyś, w jaki sposób rozpoznają nas nasze koty. Jakie zmysły im w tym pomagają – wzrok, słuch, a może węch? Okazuje się, że na ten temat przeprowadzono już kilka badań, a ich wyniki potwierdziły, że domowe mruczki potrafią bezbłędnie odróżnić opiekuna od innych ludzi. Jak to robią? I czy pamiętają nas nawet po dłuższej rozłące?